Голова Правління Акціонерного Товариства «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» Cергій Фелик: «Кожен енергетик зараз працює на Перемогу!»

Із 24 лютого минулого року на території України триває повномасштабна війна. Її наслідки Чернігівщина відчула однією із перших – півтора місяця мешканцям області доводилося виживати під постійними авіа- та артобстрілами, обходитись без тепла, газу, води і світла. Хоч тоді знищення електромереж, скоріше за все, і не було головною ціллю рашистів, опинившись в зоні активних бойових дій, чимала частина ліній Товариства, ціла низка дороговартісного обладнання, техніка і навіть приміщення компанії серйозно постраждали. До початку квітня до списку знеструмлених споживачів щодня додавалося по кілька сотень, а то й тисяч, людей. Увесь цей час енергетики посилено працювали, щоб якомога швидше повернути електропостачання у домівки своїх споживачів. Працювали просто під обстрілами, в мороз і дощ, часто втілюючи у життя найнесподіваніші технічні рішення. Коли ж ворог покинув територію Чернігівщини, почалося комплексне обстеження мереж. Результати не порадували – пошкодженими (а подекуди і повністю зруйнованими) виявилися понад 900 об’єктів розподільних мереж 10-0,4 кВ та близько 50 об’єктів високовольтних мереж 35-110 кВ. Орієнтовна сума збитків Товариства склала один мільярд 230 мільйонів гривень (вартість понад трьох інвестиційних програм АТ «Чернігівобленерго»!). Та, що найприкріше, частина ліній Товариства взагалі не підлягала відновленню, їх треба було будувати з нуля.

Незважаючи на таку критичну ситуацію, протягом кількох місяців чернігівським енергетикам таки вдалося, нехай і за тимчасовими схемами, заживити усіх своїх споживачів і доволі добре підготуватися до початку опалювального сезону 2022-2023 років. Пройти в області він мав без будь-яких суттєвих проблем, якби не одне «але»…

Не досягнувши своєї первинної мети – швидкого захоплення України, росіяни вдалися до інших, варварських, методів. Уже зараз етап війни, на якому основною метою рашистів стало знищення енергетичного комплексу країни, війські експерти охрестили «ракетно-енергетичною війною». Завдаючи масовані ракетні удари по важливих об’єктах критичної інфраструктури, ворог розраховував одразу на два стратегічних результати: перший – знищення економіки України, другий – створення для українців настільки нестерпних умов життя, які призвели б до масових протестів і в подальшому до капітуляції. Реалізовуючи свої підступні плани, росія направду завдала великих збитків українській енергетиці і, за висновками міжнародних експертів, спричинила «першу глобальну енергетичну кризу» – значне зростання цін на викопні палива із лютого минулого року спричинило те, що найвигіднішим для країн став власний видобуток енергії з відновлювальних джерел. Прогнозується, що протягом наступних п’яти років у світі він зросте на близько 85%. Однак говорити зараз про розвиток відновлювальної енергетики в Україні важко, адже і її об’єкти добряче постраждали під час рашистських обстрілів, а отже маємо розраховувати у першу чергу таки на електроенергетику.

На жаль, скільки іще триватиме «енергетична фаза» у цій війні, сказати не може ніхто. У той же час українські енергетики продовжують досить успішно виконувати роботи з відновлення пошкоджених та зруйнованих об’єктів енергетики. Слід врахувати, що у стані війни українська енергетика перебуває не з 24 лютого 2022 року, а із 20 лютого 2014 року, а тому деякі рішення, що втілюються в життя протягом останнього року, вже були раніше відпрацьовані на тимчасово окупованих територіях Сходу. Звісно, до того переліку проблем в енергетиці, які ми мали останні вісім років, додалися нові, і доволі серйозні – найперше, якщо говорити про захоплення АЕС, ядерний тероризм, значне зниження попиту на енергетичні продукти як через закриття підприємств, так і через виїзд за межі країни побутових споживачів, критичне зниження рівня оплати за послуги у сфері енергетики, паливна криза тощо. Додаткові завдання з’явилися і через отримання Україною статусу кандидата на вступ до ЄС, адже, щоб виконати всі вимоги, озвучені іноземними партнерами, державі доведеться багато чого змінити у регулювання енергетичної галузі.

Однак, як би складно не було, ми не припиняємо ставити амбітних планів на майбутнє! Ще навесні минулого року були сплановані першочергові та довгострокові роботи, які вже до кінця 2022 року дозволили частково відновити знищену російськими окупантами енергомережу Чернігівщини. На допомогу «Чернігівобленерго» прийшли і держава, і міжнародні партнери. Саме завдяки спільним зусиллям протягом останніх пів року Товариству вдалося замінити чимало одиниць знищеного обладнання, відремонтувати побиту спецтехніку, відновити пошкоджені лінії електропостачання, а в деяких місцях навіть побудувати нові. І зупинятися на цьому ми не збираємось! Враховуючи безпековий компонент роботи енергетиків, оприлюднити перелік запланованих робіт чи озвучити суму, яка має бути витрачена на електромережі у 2023 році, ми не можемо. Однак можемо точно пообіцяти одне – чернігівські енергетики продовжать працювати не менш активно, ніж працювали в період бойових дій на Чернігівщині, період активного відновлення мереж, період важких погодних умов, які посилили проблеми на обстріляних лініях. Наше головне завдання – не лише вийти на той рівень і ту якість електропостачання, які були до війни, а й значно покращити ці показники. Окрім того, саме енергетика зараз має однією із перших підставити плече українським військовим, створити якомога комфортніші умови життя для всіх українців, щоб підтримати їхній фізичний і моральний дух, продемонструвати міжнародним партнерам нереальні вміння українських фахівців та бажання відновлюватися і розвиватися.

Так вже сталося, що очолити АТ «Чернігівобленерго» мені довелося саме у такий непростий період. Й очолити не просто компанію, а потужне підприємство, яке у довоєнні часи постійно показувало високий рівень розвитку, прогресивності та інноваційності, а в період бойових дій не просто вистояло, а й, попри усі втрати і руйнування, змогло швидко відновити свою повноцінну роботу. Планка задана доволі висока, тож я чудово розумію усі виклики, які зараз стоять не лише перед Товариством, а й переді мною особисто, і до цього я готовий. Символічно, що саме 24 лютого цього року виповнилося 20 років з мого першого робочого дня. Тоді на енергетичне підприємство я прийшов звичайним електромонтером оперативно-виїзної бригади. Пройшовши довгий шлях від електромонтера до керівника підприємства, я добре розумію кожну ланку його роботи, знаю проблеми і потреби працівників, і саме це, сподіваюся, дуже допоможе у подальшій організації роботи нашого Товариства. Адже тільки разом, розуміючи одне одного, ідучи одне одному назустріч і віддаючи себе одній справі, ми зможемо зробити максимально багато. Звісно, втілити в життя ті плани, які маємо на 2023 рік, буде нелегко, але всі ми добре розуміємо, що це суттєвий внесок у нашу майбутню Перемогу і кожен енергетик зараз працює саме на Перемогу! А в тому, що скоро вся Україна її святкуватиме, ми ані на хвилину не сумніваємось!

З повагою,

Голова Правління АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» Сергій Фелик