Про так звані «віялові» вимкнення електроенергії в Україні говорять чи не кожну зиму. Ця винятком не стала. І на те є серйозні причини. За підсумками 2020 року, частка ТЕС і ТЕЦ у структурі української генерації електроенергії склала близько 35%. Зараз вона ще менша. На відміну від атомної енергетики, яка забезпечує стабільне базове навантаження на енергосистему, теплові електростанції можуть швидко змінювати навантаження на свої блоки – збільшувати або зменшувати обсяги генерації електроенергії. Це дозволяє їм забезпечувати різкий приріст попиту в пікові години – вранці і ввечері. Однак через дефіцит вугілля, яке і є основним паливом для них, їх безперебійна робота опинилася під загрозою. У країні заговорили про енергетичну кризу і, відповідно, про можливість обмеження споживання електроенергії шляхом вимкнення частини споживачів. В яких же випадках таке обмеження застосовується?

По-перше, потреба в обмеженні споживання шляхом відключення частини споживачів виникає у випадку виникнення гострого дефіциту потужності та електроенергії в енергосистемі України у зв’язку з аварійною ситуацією, яка може скластися при раптовому порушенні режиму роботи електростанцій. Проводяться відключення згідно з розробленим графіком аварійних вимкнень (ГАВ) за командою диспетчера НЕК “Укренерго” (м. Київ) без попередження споживачів та місцевих органів виконавчої влади. Введення ГАВ має бути виконане протягом 15 хвилин із моменту отримання команди.

На виконання вимог «Інструкції про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання», затвердженої наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 456 від 23 листопада 2006 року, в АТ «Чернігівобленерго» складені та погоджені в установленому порядку «Графік аварійного відключення електроенергії у разі дефіциту потужності на максимум 2021-2022 років» та «Спеціальний графік аварійного відключення по АТ «Чернігівобленерго» на ОЗП 2021-2022 років». Складається ГАВ в обсязі не менш ніж 25% від максимального споживання електричної потужності області та включає в себе десять рівних черг, які можуть вводитися як почергово, так і разом. Однак лінії, які живлять споживачів першої категорії з надійності електропостачання, туди не заведені.

Спеціальний графік аварійних відключень (СГАВ) застосовується за умови недостатньої ефективності введеного ГАВ у разі необхідності запобігання системним аваріям знову-таки за командою диспетчера Центральної енергосистеми без попередження споживачів та місцевих органів виконавчої влади. Введення СГАВ має бути виконане протягом трьох хвилин із моменту отримання команди.

Окрім того, в АТ «Чернігівобленерго», згідно з вимогами «Інструкції про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії», затвердженої наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 654 від 10 жовтня 2015 року, складено Графік погодинних відключень (ГПВ), який застосовується з метою запобігання порушення режиму роботи енергосистеми України внаслідок дефіциту електричної потужності. ГПВ складається в обсязі не менш ніж 75% від максимального споживання електричної потужності області та включає в себе три рівних черги, які вводяться поетапно одна за одною. Максимальна тривалість перерви в електропостачанні споживачів під час ГПВ не має перевищувати 2 годин 30 хвилин. ГПВ застосовується з попередженням споживачів не пізніше ніж за одну добу до їх застосування. Підприємства електроенергетики оприлюднюють через місцеві засоби масової інформації та на своїх веб-сайтах періодичність, причини та тривалість застосування кожної черги ГПВ, терміни перерви постачання електричної енергії населеним пунктам, окремим житловим масивам чи вулицям із зазначенням годин доби. У графік погодинних відключень заведені побутові та промислові споживачі.

Зверніть увагу! Ані АТ «Чернігівобленерго», ані інша регіональна розподільча компанія не керують процесом обмеження споживання електроенергії самотужки! Єдине, чим наше товариство може допомогти споживачам у період так званих «віялових» відключень, – узгоджувати з органами місцевого самоврядування графіки відключень, що дозволить мінімізувати незручності як для населення, так і для підприємств області.

Сподіваємось, робити цього не доведеться, але готовими треба бути до всього – попереду одна з найважчих за всю історію незалежності нашої держави зим.