Сучасні помешкання максимально «начинені» різноманітними побутовими приладами – кондиціонерами, холодильниками, пральними машинами, телевізорами, комп’ютерами, пилососами, прасками, мікрохвильовими печами, мультиварками тощо. Усе це – електротехніка, яка розрахована на роботу в мережі з напругою 220-230 В. Однак час від часу перепади напруги в мережі таки трапляються. Причини цього різні - стара електропроводка, збільшення навантаження на мережу через підключення додаткових пристроїв, несприятливі погодні умови, через які відбуваються пошкодження на лініях тощо. Усе це може спричинити коливання напруги в електромережі і стати причиною пошкодження побутової та електронної техніки. І якщо до початку активних бойових дій на території нашої області такі випадки фіксувалися не часто, то, починаючи із лютого, ситуація ускладнилася.

Коли на початку квітня збройні сили російської федерації покинули територію області, чернігівські енергетики виявили пошкодження або повну руйнацію 904 об’єктів розподільних мереж 10-0,4 кВ та 49 об’єктів високовольтних мереж 35-110 кВ. Уже не раз ми говорили, що частина із цих об’єктів навіть не підлягає відновленню – їх потрібно будувати з нуля. А до того, щоб споживачі могли й надалі у своєму побуті використовувати електроенергію, найпроблемніші ділянки мереж було вирішено заживити за тимчасовими схемами.

– Навіть у період найактивніших обстрілів персонал Товариства не припиняв виконання аварійно-відновлювальних робіт. Для швидкого відновлення електропостачання використовувались усі наявні можливості та ресурси компанії. Звісно, у більшості випадків виконані в таких умовах заходи не забезпечували належного відновлення технічних характеристик енергооб’єктів, регламентованих нормативними документами. І це стало причиною зниження надійності електропостачання та якості електричної енергії, – пояснює заступник технічного директора АТ «Чернігівобленерго» з надійності та якості розподілу електроенергії Сергій Полішко. – Тож не дивно, що після завершення активної фази бойових дій кількість звернень та скарг споживачів на якість електропостачання, що надійшли до кол-центру Товариства, значно збільшилася у порівнянні з минулим роком. Зросла і кількість звернень, пов’язаних із випадками пошкодження побутових електроприладів.

Отут споживачі мають зрозуміти: на те, щоб повернути мережі АТ «Чернігівобленерго» хоча б до того стану, який був перед початком бойових дій (не кажучи вже про покращення), знадобиться не менш ніж три роки! А тому, як би нам того не хотілося, та на пошкоджених лініях електропередачі несприятливі погодні умови можуть спричинити не лише коливання напруги, а й відключення електроенергії.

– Згідно з Тимчасовим порядком дій операторів систем розподілу з відновлення електропостачання населених пунктів, знеструмлених через пошкодження об’єктів електричних мереж або їх складових внаслідок бойових дій, у період дії в Україні воєнного стану (затверджений постановою НКРЕКП № 386 від 20.04.2022), Товариством було проведено обстеження пошкоджених та зруйнованих об’єктів із залученням представників Національної поліції та Управління Держенергонагляду у Чернігівській області і за результатами цього обстеження намічено заходи, виконання яких має забезпечити приведення технічних характеристик енергооб’єктів до вимог нормативних документів і покращення показників якості електропостачання, – каже Сергій Полішко. – План відновлення системи розподілу електричної енергії області уже складено і погоджено з Чернігівською обласною військовою адміністрацією. Але на його виконання знадобиться час і значні кошти. Однак це не означає, що споживачі не можуть захистити свої внутрішньобудинкові мережі від відхилень напруги. По-перше, якщо ви помітили коливання напруги в мережі, щоб зберегти свою побутову та електронну техніку, необхідно вимкнути її з розеток. Хоча, звісно ж, це не найефективніший метод. Щоб повністю убезпечити електричну будинкову мережу і захистити прилади від перепадів напруги, найкращим виходом буде встановлення відповідного електрообладнання, наприклад, автоматичних вимикачів з розчіплювачами мінімальної напруги, реле напруги або стабілізаторів напруги. У спеціалізованих магазинах їх вибір доволі широкий – і за типами, і за потужністю, і за вартістю. Правильний вибір такого пристрою і убезпечить ваші побутові прилади від поломок.

Працівники ж АТ «Чернігівобленерго» і надалі робитимуть усе, щоб якомога швидше відновити якість і надійність електропостачання. На жаль, пошкодження, завдані нашим мережам росіянами, відкинули нас на кілька років назад і зараз про ту модернізацію, яка планувалася уже до кінця цього року, доводиться забути. Однак усе попереду – потроху арсенал обладнання Товариства поповнюється якісними сучасники зразками, які уже в найближчому майбутньому дозволять зменшити втрати у мережі і значно покращити якість електропостачання.