11 листопада о 9.42 до диспетчерського пункту Чернігівських міських мереж надійшло повідомлення про пожежу на розподільному пункті №29, що в мікрорайоні Масани. Уже на місці оперативно-виїзна бригада МЕМ виявила, що внаслідок короткого замикання було пошкоджено головний рубильник трансформатора Т1, однак хто став винуватцем цієї НП, відомо не було. Те, що не викликало сумнівів, – на територію РП проникли сторонні особи. Це на камеру телефону зафіксував один із мешканців будинку, що знаходиться поряд.

– Як з’ясувалося згодом, працівники ТОВ «Основа-Буд-7» вирішили виконати у приміщенні РП №29 роботи з перепідключення свого будівельного майданчика з другої секції 0,4 кВ на першу секцію, щоб під час аварійних відключень він не знеструмлювався. Звісно, виконувалися ці роботи без повідомлення власника РП – «Чернігівобленерго», – говорить директор Чернігівських МЕМ Олександр Короп. – Троє чоловіків (які посади на своєму підприємстві вони посідають, ми не знаємо) намагалися знеструмити першу секцію 0,4 кВ для безпечного перезаведення кабелю, однак не зняли навантаження і під наванаженням відключили головний рубильник Т1, через що і відбулося коротке замикання. Далі спрацював захист.

Як результат, знеструмленими виявилися 445 споживачів мікрорайону Масани та об’єкт критичної інфраструктури – водозабір. Власне через те, що лінія живила останній, у графік відключень споживачі цієї лінії і не потрапляли. Після НП усіх побутових споживачів і водозабір протягом 2,5 годин заживили за допомогою резерву.

Зараз ця справа перебуває на контролі у поліції. ТОВ «Основа-Буд-7» вже надало «Чернігівобленерго» гарантійного листа щодо відшкодування збитків.

– Ми ще обраховуємо завдані компанії збитки, тож поки що назвати остаточної цифри не можемо, – констатує Олександр Короп. – Рубильник ремонту не підлягає, його ми будемо вимушені замінити. Інше обладнання ще буде перевірятися.

Після масованих рашистських обстрілів української інфраструктури наша енергосистема і так перебуває у критичному стані, такі ж ситуації іще більше його погіршують. Як наслідок, зростає і соціальна напруга, доведена до максимуму вимушеними відключеннями електроенергії.

– Найголовніше ж – такі протиправні дії часто призводять до трагічних наслідків, – наголошує Олександр Короп. – Добре, що цього разу все обійшлося і порушники залишилися живими. Бо могло б бути й інакше…

Тому ми вкотре закликаємо споживачів: у жодному разі не заходьте на територію трансформаторних підстанцій та в їх приміщення. Для нефахівців це може мати сметельні наслідки! Якщо ж біля об’єктів електропостачання, у приміщеннях електроустановок або ж на опорах ви помітите сторонніх осіб, терміново повідомте про це у наш кол-центр за номерами 0-800-210-310 або 0-462-772-901. Ми будемо вам дуже вдячні!