Чому не всі лінії електропостачання включені у Графік погодинних відключень (ГПВ)? За яким принципом обираються ті, які відключенню не підлягають?

Марчук Олександр Сергійович, директор технічний АТ «Чернігівобленерго»:

– Графік погодинних відключень (ГПВ), який стосується як побутових, так і промислових споживачів, застосовується з метою запобігання порушенню режиму роботи енергосистеми України внаслідок дефіциту електричної потужності. В його обсяг включається не менш ніж 75% (!) від максимального споживання електричної потужності області. Ділиться цей обсяг на шість рівних черг, які вводяться поетапно одна за одною.

Однак, дійсно, залишається іще близько 25% споживачів, офіси та домогосподарства яких під відключення електроенергії не підпадають. Пояснення тут одне – вони живляться від тих же ліній, що і критично важливі об’єкти. Звідки береться список цих об’єктів? Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №600 від 24 травня 2024 року «Про затвердження Порядку визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності», переліки критично важливих об’єктів готуються та затверджуються обласними (військовими) адміністраціями. Під час затвердження такого переліку обласна (військова) адміністрація проводить консультації з органами місцевого самоврядування, операторами систем розподілу та Держенергонаглядом щодо доцільності включення певного об’єкта до переліку, допустимих мінімальних рівнів навантаження, схем електропостачання зазначеного споживача і наявних на одній лінії живлення субспоживачів, які потребуватимуть відключення. Відомості про конкретні критично важливі об’єкти, що містяться в цьому переліку, відносяться до інформації з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, тож розголошувати її оператор системи розподілу не може.

Крім того, моніторинг справедливого розподілу електроенергії здійснює Держенергонагляд. Починаючи із 2022 року, його фахівці не раз перевіряли АТ «Чернігівобленерго» на рахунок правильності складання черг ГПВ, дотримання графіків та відповідності кожної лінії, від якої живляться критично важливі об’єкти. В тому числі здійснювалося такі перевірки і за зверненнями споживачів на урядову гарячу лінію.

Зараз АТ «Чернігівобленерго» разом з органами місцевого самоврядування посилено опрацьовують можливість перезаживлення окремими лініями об’єкти критичної інфраструктури, щоб долучити у ГПВ якомога більше побутових споживачів, однак треба розуміти, що вивести на окремі лінії усі 100% таких об’єктів все одно не вийде, тож частина побутових споживачів так і лишиться прив’язаною до ліній, що не знеструмлюються.