Шановні мешканці Чернігівщини!
Протягом останніх днів у нашій області були введені дуже жорсткі обмеження електропостачання, що, звісно ж, викликало величезне обурення з боку споживачів. Оскільки пояснень, чому так відбувається, від інстанцій, які займаються балансуванням енергомережі України, не надішло, ми вирішили пояснити ситуацію самотужки, наскільки це дозволяє наявна у нас інформація.
26 серпня росіяни здійснили масовану ракетно-дронову атаку на об’єкти енергетики України. Усього протягом ночі і ранку росіяни випустили 127 ракет і 109 БпЛА. У результаті постраждали енергооб’єкти у 15 областях. Щоб зберегти цілісність енергосистеми, уже зранку 26 серпня НЕК «Укренерго» ввела в дію Графіки аварійних відключень (ГАВ) по всій країні, а з 27 серпня нам довелося повернутися до Графіків погодинних відключень (ГПВ), які час від часу перемежовуються із ГАВ.
Однак споживачі не могли не помітити того, що в деяких областях (особливо на Заході) ці графіки мають менші обсяги обмежень, ніж, наприклад, на Чернігівщині, Сумщині, Київщині тощо. І цьому також є своє пояснення. На жаль, центральна та східна частини країни мають дуже обмежені потужності генерації, а через пошкодження мереж передачі та розподілу електроенергії передати її сюди із Заходу чи Півдня стало доволі проблематично. Енергетики працюють 24 на 7, щоб покращити ситуацію, однак проводити відновлювальні роботи після тих пошкоджень, які отримала наша енергосистема протягом останніх років, стає дедалі важче. Про те, що буде далі, якщо росія не припинить цей енергогеноцид українців, не хочеться навіть і думати.
Ми дуже добре розуміємо, що тривалі перерви в електропостачанні приводять до низки незручностей, знижують рівень комфорту мешканців області, а часті зміни графіків не дозволяють планувати свою роботу і дозвілля заздалегідь. Як звичайні споживачі ми також відчуваємо усе це на собі, а як компанія, яка надає послуги з розподілу електроенергії, ще й отримуємо масу втрат. Так, саме втрат, бо скільки б підбурювачі не намагалися переконати, що відключення світла вигідні енергокомпаніям, будь-кому, хто приділить бодай хвилинку аналізу цієї ситуації, стане очевидно, що все абсолютно навпаки: по-перше, нерозподілений обсяг електроенергії призводить до неотримання коштів компанією і, відповідно, обмеження бюджету на модернізацію мереж, по-друге, під час таких відключень енергопідприємствам доводиться додатково залучати до їх проведень персонал та техніку, які могли б бути залучені до інших (продуктивних!) робіт, по-третє, відключення призводить до швидшого вичерпання ресурсу нашого обладнання, частину якого доволі складно відновити, ну і по-четверте, негатив від споживачів, який супроводжує ці відключення, спричиняє моральний спад бойового духу нашого персоналу, який покликаний допомагати, дарувати світло навіть у найскладніших ситуаціях і найнебезпечніших місцях області, а не обмежувати людей у комфорті!
Повірте, нам дуже хотілося б пообіцяти вам (і собі заодно) покращення, однак реалії сьогодні інші – хоч ми і не знаємо рівня дефіциту електроенергії в мережі України, не знаємо усіх обсягів пошкоджень після останньої атаки росіян, очевидно, що і перше, і друге – одиниці доволі значні, якщо маємо такі жорсткі вказівки від Національної енергетичної компанії, очевидно, що іншого виходу, щоб попередити системну аварію в енергомережі і не допустити блекауту, просто немає.
Звісно, сподіваємось на покращення і надалі робитимемо все від нас залежне, щоб забезпечити своїх споживачів електропостачанням по максимуму. Попереджаючи ваші запитання, одразу ж зазначимо, що робота із перезаживлення критично важливих об’єктів на окремі лінії в нашій області триває, однак справа це не проста, не швидка і доволі затратна у матеріальному плані. Сподіваємось, усі розуміють, що повністю переробити за два-три роки енергомережу області, яка будувалася протягом десятків років, неможливо. Тож, як би ми того не хотіли, все одно залишається та частина об’єктів, які від електропостачання не відключаються, а разом із ними не відключатиметься і частина побутових споживачів. Саме їх у першу чергу ми і просимо ощадливо споживати електроенергію. Дайте можливість енергосистемі вийти із кризи і можливість іншим скористатися таким благом цивілізації, як світло!
Усім нам важко, але ми, енергетики, знаємо, як долати енергетичну кризу, ми пройшли цей складний шлях у лютому і березні 2022 року, пройшли під час складної зими 2022-2023 років, тож обов’язково переможемо рашистів на цьому фронті і зараз. Споживачів же просимо лише про одне – проаналізувати ситуацію, що склалася, і зрозуміти, чому рашисти діють саме так. Не створюйте їм картинку отого незадоволеного життям в Україні населення, яку вони так хочуть бачити!