Значні обмеження електропостачання за Графіком погодинних відключень, які зберігалися протягом останніх тижнів, принесли чимало проблем як споживачам, так і енергетикам. Мова іде про перевантаження електромережі.

З початку повномасштабного вторгнення російською федерацією здійснюються систематичні обстріли енергетичної інфраструктури України. Внаслідок обстрілів державою-терористом частково знищено енергетичне обладнання оператора системи передачі (НЕК «Укренерго») та значна частина генеруючих потужностей. Для компенсації гострого дефіциту потужності в енергосистемі України НЕК «Укренерго» було вимушене застосовувати заходи, спрямовані на зменшення величини споживаної електричної енергії та потужності (аварійне розвантаження).

– Об’єднана енергетична система України має єдиний спільний режим виробництва, передавання, розподілу та споживання електричної енергії. Знищення або пошкодження енергетичної інфраструктури в одній частині енергосистеми України може призвести до втрати її стійкості в іншій частині, що, у свою чергу, призводить до перерв в електропостачанні, – пояснює заступник директора технічного АТ «Чернігівобленерго» з надійності та якості розподілу електроенергії Сергій Полішко. – Отут хочеться звернути увагу, що, згідно з Кодексом систем розподілу, параметри якості електричної енергії в точках приєднання споживачів у нормальних умовах експлуатації мають відповідати параметрам, визначеним у ДСТУ ЕN 50160 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загальної призначеності». Згідно з пунктом 1.1 ДСТУ, цей стандарт не поширюється на незадовільні умови роботи електричної мережі, зокрема, у випадках установлення тимчасового електропостачання споживачів та у надзвичайних ситуаціях (форс-мажор, дефіцит потужності внаслідок зовнішніх подій тощо). Таким чином дотримання АТ «Чернігівобленерго» показників якості електричної енергії не поширюється на випадки застосування заходів регулювання споживання, з метою вимушеного зменшення величини споживаної електричної енергії та потужності (застосування графіків обмежень, аварійних і погодинних відключень тощо) та тимчасових схем живлення споживачів, спричинених пошкодженнями внаслідок військової агресії російської федерації.

Зараз працівники енергетичної галузі України, у тому числі й АТ «Чернігівобленерго», докладають максимум зусиль для стабілізації енергосистеми держави і продовжують надавати послуги з розподілу електроенергії в межах своїх можливостей. Однак у таких складних умовах пильними і відповідальними мають бути і споживачі.

– Додатковим дестабілізуючим чинником, який призводить до різких коливань напруги в електричній мережі, є її перевантаження самими споживачами електричної енергії, – говорить Сергій Полішко. – Так, після застосування графіків аварійних або погодинних відключень й відновлення електропостачання споживачі намагаються використати години, в які наявна електроенергія, з максимальною користю для себе, при цьому до електромережі одночасно підключається значна кількість енергоємних побутових приладів, що призводить до відхилень рівнів напруги від норм, установлених законодавством. У такому випадку маємо низку порад.

Для забезпечення тривалої та безпечної роботи вашої побутової техніки після застосування графіків аварійних або погодинних відключень АТ «Чернігівобленерго» рекомендує виконувати наступні дії:

• зачекати кілька хвилин після відновлення електропостачання;

• вмикати електроприлади поступово, а не одночасно (спочатку вмикати менш потужні прилади – освітлення, зарядні пристрої до мобільних телефонів тощо, а вже потім переходити до більш потужних приладів – пральної машини, бойлера, праски тощо);

• за можливості, обмежити використання потужних приладів (пральної машини, бойлера, праски тощо) у пікові години роботи енергосистеми – з 08:00 до 11:00 та з 17:00 до 23:00;

• за можливості, використовувати стабілізатори напруги або безперебійні блоки живлення.

Скористайтеся нашими порадами! Вони допоможуть зберегти вашу побутову техніку і, водночас, посприяють рівномірному навантаженню на енергосистему.