Реклоузер – це пристрій автоматичного управління і захисту повітряних ліній електропередачі, який ділить повітряну ЛЕП на окремі ділянки, у режимі реального часу аналізує параметри роботи мережі, за необхідності локалізує пошкоджену ділянку і виконує автоматичне відновлення електропостачання споживачів на непошкоджених ділянках. А тому кожна така одиниця в мережах допомагає енергетикам більш оперативно відстежувати та усувати аварійні ситуації і, звісно ж, покращувати якість та надійність електропостачання. У рамках Інвестиційної програми 2024 року в мережах нашого Товариства було встановлено 11 таких пристроїв. Разом із ними зараз в мережах Чернігівщини працює вже 67 реклоузерів.

– Відсутність автоматизації режимів роботи повітряних ліній електропередачі призводить до того, що всі перемикання виконуються оперативно-виїзними бригадами, які насамперед мають відшукати місце пошкодження і лише після цього приступати до необхідних перемикань. У наших мережах ми часто стикаємось з так званою «проблемою довгого фідера» – коли довжина магістральної ПЛ-10 кВ від центра живлення до найбільш віддаленого споживача велика. В умовах відсутності автоматизації це призводить до значного зниження надійності електропостачання і, як наслідок, до збільшення кількості та тривалості аварійних вимкнень споживачів. Для принципово іншого підходу до експлуатації розподільних мереж, здатних не тільки захищати й вимикати аварійні ділянки, але й згодом (буквально за секунди) змінювати конфігурацію мережі й забезпечувати електропостачання споживачів, і пропонується застосування такого комутаційного апарата як реклоузер, – пояснює заступник директора технічного з низьковольтних мереж АТ «Чернігівобленерго» Сергій Переверза. – Реклоузери являють собою сучасне покоління комутаційного устаткування, що об’єднало в собі передові технології мікропроцесорного релейного захисту, автоматики та вакуумної комутаційної техніки. Ці пристрої мають функцію дистанційного включення та відключення, дозволяють знеструмлювати меншу кількість споживачів у разі виникнення пошкодження на ПЛ-10 кВ за рахунок її поділу на менші частини, що, у свою чергу, сприяє зменшенню показників SAIDI (середньої тривалості відключення споживача) та SAIFI (середньої кількості знеструмлень споживача) і в цілому підвищує надійність електропостачання споживачів.

Місця установки нових реклоузерів були обрані шляхом аналізу найпроблемніших ПЛ-10 кВ, які часто відключались протягом останніх років. Як правило, основна причина таких відключень – проходження ліній лісовою або важкодоступною місцевістю.

– На цьому зупинятися наше Товариство не збирається. Ми плануємо й надалі здійснювати модернізацію наших мереж, щоб, навіть попри складну ситуацію в енергетиці, споживачі Чернігівщини були забезпечені електропостачанням. Якісним і надійним, – наголошує Сергій Переверза.