Навесні на своїх офіційних ресурсах ми вкотре висвітлювали тему належного утримання зелених насаджень і радили споживачам порадувати дерева і кущі на території своїх домогосподарств щорічною обрізкою. Звісно, цікавлять енергетиків конкретні екземпляри, що знаходяться близько до ліній електропередачі, бо саме невчасний догляд за ними і спричиняє більшу частину аварійних відключень електропостачання, особливо у сільській місцевості. Однак, як показала практика, мало хто дослухався до наших порад. Очевидним це стало протягом останнього тижня, коли на Чернігівщину прийшла вітряна погода. Через обірвані зламаними деревами проводи та короткі замикання на лініях через торкання гілок без електропостачання в області одномоментно залишились тисячі споживачів. І хоч АТ «Чернігівобленерго» по максимуму задіяло у роботу аварійно-відновлювальні бригади, у деяких населених пунктах абонентам довелося посидіти без світла не одну годину. Хотілося б нагадати, що осінь тільки почалася і попереду на нас чекають більш потужні і тривалі негоди, а тому варто уже зараз подбати про мінімізацію ризиків щодо відключень електропостачання. Зі свого боку, АТ «Чернігівобленерго» щороку розробляє графіки розчищення трас охоронних зон ліній електропередачі, погоджує їх з відповідними органами і ретельно дотримується, однак треба розуміти, що входить у ці графіки розчищення далеко не всіх дерев і кущів, що ростуть біля ЛЕП і спричиняють аварії. При цьому часто у своїх зверненнях споживачі звинувачують «Чернігівобленерго» у бездіяльності, вимагають прибрати такі аварійні насадження і дуже дивуються, коли дізнаються, що це не входить в обов’язки енергокомпанії. Так, за можливості, енергетики розчищають зелені насадження і на вулицях населених пунктів, і біля дворів приватних домогосподарств, хоч у цьому питанні відповідальність мають і самі споживачі.

Отож нагадуємо: згідно з Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року №105, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:

·       на об’єктах благоустрою державної або комунальної власності – балансоутримувачі цих об’єктів;

·       на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установи, організації, підприємства;

·       на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, – забудовники або власники цих територій;

·       на безхазяйних територіях та пустирях – органи місцевого самоврядування;

·       на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.

Охоронні зони електромереж проходять уздовж повітряних ЛЕП у вигляді земельних ділянок та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх дротів на відстань:

·       2 метри – для повітряних ліній напругою до 1 кВ;

·       10 метрів – для повітряних ліній напругою до 20 кВ;

·       15 метрів – для повітряних ліній напругою до 35 кВ;

·       20 метрів – для повітряних ліній напругою до 110 кВ.

Оптимальний час для обрізування садових рослин – кінець вересня-початок жовтня. У цей період в гіллі зменшується рух соку, тому після обрізання «рани» на деревах не будуть сочитися і швидко та правильно заростуть. Отож саме час подумати про це. Споживачі мають розуміти, що окрім прав, як вони активно відстоюють перед АТ «Чернігівобленерго», у ниє є ще й обов’язки. І лише при виконанні їх з обох сторін – споживачів разом з АТ «Чернігівобленерго» – буде реальний результат. Подумайте, як подбати про свої зелені насадження зараз, щоб у період несприятливої погоди енергетикам було легше подбати про якісне та надійне електропостачання у ваших оселях!

 Детальніше про те, хто має контролювати стан зелених насаджень біля ліній електропередачі, у чию зону відповідальності входить розчищення дерев у зоні проходження електричних мереж та прибирання зрізаних гілок та якими законодавчими та нормативно-правовими документами це регулюється, ви можете прочитати у нашій постійній рубриці «Запитай в енергетика» за посиланням https://chernihivoblenergo.com.ua/news/1233.