Яка процедура встановлення генеруючих установок (індивідуальних сонячних електростанцій) з можливістю відпуску електроенергії в мережу за «зеленим тарифом»?

Рубець Сергій Михайлович, заступник директора комерційного АТ «Чернігівобленерго»:

– Індивідуальні побутові споживачі мають право встановити у своєму приватному домогосподарстві генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, із можливістю відпуску електричної енергії в електричну мережу оператора системи розподілу та його користувачів. Величина потужності такої генеруючої установки не може перевищувати величину, визначену умовами договору на розподіл. При цьому загальна сумарна потужність генеруючих електроустановок з можливістю відпуску в мережу, які можуть знаходитися у власності споживача, не може перевищувати 30 кВт.

Для приєднання генеруючої установки індивідуальний побутовий споживач має письмово звернутися до оператора системи розподілу (в Чернігівській області це АТ «Чернігівобленерго») із заявою про улаштування вузла обліку генеруючої установки приватного домогосподарства. Після оплати послуг з облаштування вузла обліку, представники Товариства протягом семи робочих днів виконають роботи з облаштування вузла обліку та нададуть споживачу Акт введення вузла обліку в промислову експлуатацію.

Приєднання та введення в експлуатацію безпосередньо генеруючої установки виконується згідно з вимогами п. 4.12 Кодексу систем розподілу. При цьому споживач має виконати такі необхідні умови:

виконати налаштування параметрів обладнання (інвертора) в межах, визначених державними стандартами;

улаштувати технічні засоби та/або провести налаштування інвертора для забезпечення автоматичного відключення генеруючої електроустановки від електричної мережі ОСP у разі раптового зникнення в ній напруги та для унеможливлення подачі напруги в електричну мережу у разі відсутності в ній напруги;

улаштувати технічні засоби для недопущення відпуску в електричну мережу ОСP електричної енергії, параметри напруги якої не відповідають визначеним державним стандартам;

забезпечити місця для опломбування цих технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики та контролю.

Про факт встановлення та приєднання (підключення) генеруючої установки у власних електричних мережах і виконання технічних вимог споживач письмово повідомляє ОСP шляхом направлення заяви установленої форми про встановлення генеруючої установки. При цьому до заяви споживач має обов’язково додати однолінійну схему приєднання (підключення) генеруючої установки з використанням мережевого інвертора.

У разі відсутності у заяві всієї інформації, яка передбачена формою заяви про встановлення генеруючої установки, або подачі споживачем заяви щодо встановлення генеруючої установки потужністю, величина якої перевищує дозволену до споживання за договором про надання послуг з розподілу, ОСP не пізніше 10 робочих днів з наступного робочого дня від дня її реєстрації повертає споживачу заяву про встановлення генеруючої установки у вказаний у цій заяві спосіб з описом виявлених зауважень. За відсутності зауважень до заяви, ОСP протягом п’яти робочих днів з наступного робочого дня від дня реєстрації заяви безкоштовно здійснює обстеження генеруючої установки та технічну перевірку вузла обліку, яка оформлюється актом про технічну перевірку. За результатами обстеження ОСP має опломбувати встановлені на виконання технічних вимог технічні засоби захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю, оформити у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, у двох примірниках паспорт точки розподілу. У разі виявлення ОСР під час обстеження генеруючої установки невідповідності встановленої генеруючої установки вимогам цього Кодексу та/або технічним вимогам, визначеним пунктом 4.12.2 Кодексу систем розподілу, ОСР протягом трьох днів письмово повідомляє про це споживача.

Новий паспорт точки розподілу, в якому відображена інформація щодо встановленої генеруючої установки є підставою для звернення до Постачальника універсальних послуг щодо укладання договору купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим тарифом». Протягом 15 календарних днів з дня отримання від оператора системи паспорта точки розподілу (передачі) електричної енергії, але не пізніше закінчення календарного місяця, побутовий споживач зобов’язаний надати його копію постачальнику універсальних послуг, з яким має укладений договір про постачання електричної енергії.

Нагадуємо: щоб отримати відповідь від фахівців нашої компанії на запитання, яке вас цікавить, ви можете залишити його в особистих повідомленнях на сторінці «Чернігівобленерго» у фейсбук або ж надіслати на електронну пошту нашого прес-центру – presa@energy.cn.ua.