Щороку 321 тисяча людей у світі гине внаслідок нещасних випадків на виробництві. Попередити їх – одне з головних завдань охорони праці, а тому задіюються для цього усі можливі інструменти. Один із найдієвіших – психофізіологічна експертиза.

– Завдання охорони праці – це забезпечення професійної надійності працівників підприємства, збереження їхнього здоров’я та трудового довголіття, – говорить директор з охорони праці АТ «Чернігівобленерго» Юрій Волохін. – Підвищений темп роботи через очевидні усім нам причини, наявність високого рівня нервово-емоційної напруги, необхідність миттєвої реакції на нештатні ситуації – усе це призводить до виникнення стресу, що не може не позначитися на роботі, а інколи і взагалі стає тим фактором, який не дозволяє виконати її успішно. Згідно зі статтею 5 Закону України «Про охорону праці», працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров’я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору (а відносяться до таких категорій й енергетики), особи допускаються лише за наявності висновку психофізіологічної експертизи. Саме тому систематично із допомогою ліцензованих компаній ми проводимо її для працівників, які щодня мають справу з такими роботами.

– Увага, пам’ять, концентрація, швидкість реагування, орієнтація у просторі і врешті-решт та ж стресостійкість – необхідні якості для тих, хто виконує роботи у небезпечних умовах. Саме їх рівень і дозволяє перевірити психофізіологічне обстеження. Проводиться воно індивідуально, тобто згідно з фаховими вимогами до конкретного напряму професійної діяльності, а тому його результати можуть дати чітку відповідь на запитання: чи буде робота конкретного працівника у розрізі його функціональних обов’язків ефективною і надійною, – пояснюють фахівці.

– Психофізіологічна експертиза – це лише складова цілого комплексу заходів, спрямованих на формування психології безпеки при виконанні робіт підвищеної небезпеки, – наголошує Юрій Волохін. – Сподіваємось, вона допоможе нам попередити аварійні випадки на виробництві, а самим працівникам дасть підказку, над розвитком яких якостей їм потрібно попрацювати.