1793347 кВт⋅год – саме такий обсяг електроенергії споживачі Чернігівської області (як побутові, так і непобутові) спожили поза обліком протягом минулого року.
– Усього за період із січня до грудня 2024-го працівниками АТ «Чернігівобленерго» було складено 343 акти про порушення. Із них: 318 актів на 784341 кВт⋅год – щодо побутових споживачів, 25 актів на 1009006 кВт⋅год – щодо непобутових, – говорить заступник директора комерційного з технічного забезпечення АТ «Чернігівобленерго» Сергій Рубець. – Основні види порушень, які призвели до цього, доволі типові: самовільні підключення поза приладами обліку, зрив пломб, використання постійних магнітів для зупинки лічильників (в тому числі спрацювання індикаторів впливу магнітних полів), використання штучного нуля. Чомусь кожен порушник думає, що саме його спосіб «зекономити» не виявлять, тому хочеться вкотре наголосити: енергетикам відомі десятки методів, якими споживачі намагаються безобліково спожити електроенергію. Крім того, наше Товариство має достатньо високотехнологічного обладнання, яке дозволяє виявляти найновіші «розробки».
Хоча, як показує статистика, останнім часом споживачі усе частіше повертаються до старих методів крадіжок електроенергії – самовільних підключень та використання магнітів, тоді як минулими роками більш популярним було використання частотних генераторів.
– Яким би не був спосіб крадіжки, наші фахівці обов’язково рано чи пізно його виявлять, тож від відповідальності порушникам не втекти, – наголошує Сергій Рубець.
Нагадаємо: втручання в роботу приладів обліку або ж використання електричної енергії поза обліком є порушенням Закону України «Про ринок електроенергії» та Правил роздрібного ринку електроенергії. Кваліфікується воно як «крадіжка» і відноситься до кримінальних злочинів, покарання за який передбачає в тому числі позбавлення волі строком до трьох років. Та навіть якщо до найвищої міри покарання не дійшло, за свою «економію» порушникам доведеться викласти чималі гроші.
– Вирахувати точний обсяг вкраденої електроенергії ми не можемо, прорахунок збитків здійснюється за формулою, що міститься у Правилах роздрібного ринку електроенергії. А тому не виключено, що крадіям доведеться сплачувати за більшу кількість кіловат-годин, ніж вони украли фізично, – пояснює Сергій Рубець. – До того ж, варто враховувати, що розрахунок за безобліково спожиту електроенергію здійснюється не за тарифом для населення, а за ринковою ціною електроенергії. Наприклад, зараз це близько 10-11 грн/кВт⋅год. Фактично одна украдена кіловат-година обійдеться споживачеві майже у три рази дорожче, ніж облікована лічильником.
Так, збитки, завдані крадіжками минулого року, затягли аж на 13 мільйонів 347 тисяч гривень!
Ну і не варто забувати, що своїми діями крадії електроенергії шкодять не лише оператору системи розподілу, а й іншим споживачам. Найперше – сусідам. Бо, по-перше, незаконні підключення до ліній значно знижують якість електропостачання, а по-друге, наражають людей на небезпеку, створюючи пожежонебезпечні ситуації.
Отож якщо у вас з’явиться ідея реалізувати у своїй оселі якусь сумнівну схему економії електроенергії, кілька разів подумайте, чи варте воно того! У наш час сучасних технологій є чимало способів зекономити так, щоб це було насправді дієво, безпечно і законно.
Якщо ж ви стали свідком крадіжки електроенергії, помітили обірвані дроти на лініях електропередачі, відкриту трансформаторну підстанцію, побачили роботи з демонтажу ліній або обладнання підстанцій людьми, що не є працівниками АТ «Чернігівобленерго», просимо одразу ж повідомляти про це у кол-центр нашого Товариства за номером 0-800-210-310 або (0462) 772-901 або ж в поліцію.