❓ Чому лічильники електроенергії, які встановлюють побутовим споживачам, називаються приладами комерційного обліку? Чи не означає ця назва, що встановлюватися вони мають не в побуті, а лише на підприємствах та у приміщеннях бізнесу?
📑 Рубець Сергій Михайлович, заступник директора комерційного з технічного забезпечення АТ «Чернігівобленерго»:
– Постановою НКРЕКП №311 від 14 березня 2018 року було затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії. Згідно з цим Кодексом, комерційний облік електричної енергії – це сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку. Якщо ж говорити простіше, комерційний облік електроенергії – це той облік, за даними якого усі споживачі (як непобутові (більш відомі усім як юридичні), так і побутові) розраховуються за спожиту електроенергію.
Звідки беруться ці дані? Звісно ж, із показів лічильників. Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП №312 від 14 березня 2018 року, чітко зазначено: «На роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається». Тож фактично термін «прилад комерційного обліку електроенергії» є синонімом до терміну «лічильник електроенергії». Кожен такий прилад призначений найперше для точного вимірювання та обліку електроспоживання з метою подальшого коректного фінансового розрахунку, а тому обирати їх потрібно виходячи із характеристик. Так, за конструкцією прилади комерційного обліку електроенергії (електролічильники) можуть бути індукційними (механічними), електронними або гібридними (електронно-механічними), за типом мережі живлення – однофазні або трифазні, за кількістю тарифів – однотарифні або багатотарифні. Крім того, різняться вони за класом точності, величиною номінального та максимального струмів тощо. Та який би із цих лічильників не був встановлений у домогосподарстві чи на підприємстві, усі вони є приладами саме комерційного обліку електроенергії.
Можливо, хтось із наших споживачів чув поняття «технічний облік електроенергії», а тому і виникло це питання стосовно комерційного обліку. Пояснюємо: технічний облік – це той вид обліку, який встановлюється в мережах оператора системи розподілу або на підприємствах для контролю споживання внутрішніх мереж, а тому і стосується він саме оператора системи розподілу, а не споживачів.
Тому хотілося б підсумувати: коли побутовому споживачеві встановлюють прилад комерційного обліку, це означає лише одне – цей прилад (лічильник) має обліковувати спожиту електроенергію і саме за його даними буде проводитись фінансовий розрахунок. Жодного прихованого сенсу це поняття не має!
‼️ Нагадуємо: щоб отримати відповідь від фахівців нашої компанії на запитання, яке вас цікавить, ви можете залишити його в особистих повідомленнях на сторінці «Чернігівобленерго» у фейсбук або ж надіслати на електронну пошту нашого прес-центру – presa@energy.cn.ua.