30 червня в усіх регіонах України завершилася весняно-літня заборона на вилов водних біоресурсів, яка традиційно впроваджується з метою охорони нерестовищ та забезпечення сприятливих умов для відтворення водної фауни у рибогосподарських водоймах. Із 1 липня рибалкам-любителям дозволили здійснювати вилов, згідно з Правилами любительського та спортивного рибальства. А 13 липня поціновувачі риболовлі відзначать ще й своє свято – День рибалки, яке в Україні традиційно припадає на другу неділю липня.
Зважаючи на те, що цього дня на берегах водойм очевидно буде чимале скупчення рибальських компаній, не зайвим буде нагадати їм правила електробезпеки під час риболовлі, адже, на жаль, досить часто риболовля поблизу повітряних ліній електропередачі призводить до трагічних наслідків.
Найперше нагадаємо межі охоронних зон уздовж повітряних ліній електропередачі, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил охорони електричних мереж»:
• 2 метри – до дротів напругою до 1кВ;
• 10 метрів – до дротів напругою до 20 кВ;
• 15 метрів – до дротів напругою до 35 кВ;
• 20 метрів – до дротів напругою до 110 кВ;
• 30 метрів – до дротів напругою 330 кВ.
Часто незнання або ігнорування цієї інформації стає фатальною помилкою. По-перше, чимало сучасних вудок виробляють із вуглепластику – матеріалу, який є провідником електричного струму. Зазвичай на таких вудках нанесений попереджувальний знак, а в супровідних документах написано про неприпустимість їх використання поблизу ЛЕП, однак рибалки часто не звертають на це уваги. Підвищена ж вологість поблизу водойм створює небезпеку для життя навіть при наближенні до дротів діючої електролінії. По-друге, при недотриманні елементарних правил електробезпеки може статися доволі банальна, але дуже небезпечна ситуація, – коли при закиданні вудки ліска може зачепитися за дріт. По-третє, не забуваймо і про те, що у випадку падіння дротів на землю (що може статися, наприклад, через грозу і сильний вітер) по ній розтікається струм короткого замикання і виникає крокова напруга, яка призводить до ураження електричним струмом людей, що знаходяться на відстані восьми метрів від обірваного дроту.
Отож, щоб гарно порибалити й водночас убезпечити себе від ураження електричним струмом, закликаємо всіх професіоналів і любителів риболовлі дотримуватися цих простих правил електробезпеки:
· не забувайте про небезпеку риболовлі поблизу ЛЕП і нагадуйте про неї іншим;
· обов’язково огляньте обрану для риболовлі місцевість щодо наявності повітряних ліній електропередачі та інших енергооб’єктів;
· уникайте вилову риби в охоронних зонах електричних мереж, під дротами повітряних ліній електропередачі та біля трансформаторних підстанцій;
· дотримуйтеся вимог попереджувальних і заборонних знаків, якими позначені місця заборони риболовлі в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі;
· складайте вудилища під час проходу під проводами повітряних ліній електропередачі, щоб уникнути випадкового дотику чи наближення до проводів на неприпустимо близьку відстань, або переносьте вудилище, опустивши його паралельно до землі;
· не розводьте вогнища в охоронній зоні ліній електропередачі;
· не виходьте на рибалку в грозу. При наближенні грози негайно залиште водоймище і відійдіть на безпечну відстань від берегової лінії.
· у жодному разі не наближайтеся до обірваного дроту лінії електропередачі (мінімальна відстань наближення – 8 метрів).
Пам’ятайте: людина відчуває вплив електричного струму лише в той момент, коли попередити удар уже практично неможливо. Тому лише дотримання елементарних правил електробезпеки під час риболовлі допоможуть не зіпсувати задоволення від вашого хобі, а найголовніше – збережуть ваші здоров’я і життя.